  • STAPERM CU-7-PCIR-200CM² with Smart Test Station
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    CU-7-PCIR-200CM²-STS
    Width:
    18.00 (in)
    Height:
    5.00 (in)
    Depth:
    5.00 (in)
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Email
    • Print
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    IR FREE COUPON REFERENCE ELECTRODE WITH SMART TEST STATION
    • Electrode has an infinite shelf life. Minimum Service life 30+ years.
    • Electrode should not be used in soil with chloride content higher than 200 ppm. All electrodes are side reading 360° degrees.
    Model CU-7-PCIR-200CM² with Smart Test Station
    Copper-Copper Sulphate (Cu-CuSO₄) (for soil 200 ppm chloride and less.)
    Size 1.5 DIA. x 7” long space age ceramic tube, cell equipped with coupon(s).
    Lead Wire: 30’ of (5) conductor #16 AWG BCVN Tray Cable.